Історія Української Прем’єр-ліги

Першість України з футболу не можна віднести до категорії топових європейських чемпіонатів, втім, українських уболівальників матчі своєї Прем'єр-ліги безперечно цікавлять, зокрема, якщо мова йде про грандів чемпіонату, таких як Динамо і Шахтар, або місцевих команд, які користуються великою підтримкою серед населення регіонів. Сьогодні спробуємо відстежити історію зародження чемпіонату України і розглянемо еволюцію першості, звертаючи увагу на значущі речі, які визначили вектор розвитку турніру.

Перший розіграш турніру пройшов в 1992 році, причому його тривалість істотно відрізнялася від того формату, який ми звикли бачити сьогодні. Так, якщо сучасна національне першість проводиться з осені по кінець весни, то перший чемпіонат України з футболу тривав усього лише з березня по червень. Таким чином, чемпіонат тривав не більше півроку, а його учасники в складі 20 команд були поділені на 2 групи, після чого переможці груп в режимі очних поєдинків боролися за звання чемпіона. Примітно, що першим чемпіоном України стала сімферопольська Таврія. Після цього, як відомо, золото, незмінно отримували, або донецький Шахтар, або київське Динамо.

Перші розіграші національної українського першості проводилися під егідою ФФУ, однак згодом організатором турніру виступала професійна футбольна ліга України. Лише починаючи з сезону 2008/09, чемпіонат України прийняв свою сучасну назву, а саме українську Прем'єр Лігу.

УПЛ нерідко зазнавала змін. Так, наприклад, число учасників турніру неодноразово змінювалося, і після першого розіграшу турніру кількість команд варіювалося від 14 до 18, а в сезоні 2014/15 за звання чемпіона України боролося 14 команд. Крім того, цікавою особливістю стало і ведення правила «Золотого матчу» в сезоні 2005/06. Так, згідно з правилами, в разі рівності набраних очок між двома командами, які розташувалися на верхніх рядках турнірної таблиці, проводився, так званий, вирішальний або золотий матч, причому поєдинок організовувався на нейтральному полі. Примітно, що скористатися цим правилом довелося в тому ж самому сезоні, коли лідери чемпіонату Шахтар і Динамо фінішували з рівною кількістю набраних очок. У підсумку, у вирішальному поєдинку перемогу здобули гірники в додатковий час. Також ще одним цікавим моментом стало і нововведення в сезоні 2008/2009, згідно з яким одноразово в матчі в кожній команді не повинно було бути більше 7 легіонерів. Крім того, за кожного нового іноземця команда зобов'язувалася заплатити додаткову суму. Це пояснювалося істотним засиллям іноземців, що, на думку ряду авторитетних осіб, заважало розвитку вітчизняного спорту серед місцевої молоді.

У сезоні Прем'єр-Ліги 2020/2021 представлені 14 клубів, які грають між собою в класичні два кола (вдома і на виїзді). Таким чином, буде зіграно 26 турів без других етапів і плей-офф, як це було в минулому сезоні.

Таким чином, за всю історію існування національної української першості з футболу, воно зазнавало досить-таки серйозні зміни, причому часто новий сезон приносив кардинальні зміни в регламент турніру. В цілому, існуючий формат першості багато в чому істотно відрізняється від традиційних європейських ліг, в тому числі, нетиповий для Європи i хронологічний формат, обумовлений кліматичними особливостями. Однак, що на даний момент залишається незмінним, так це гегемонія двох грандів українського футболу, які за останні майже 30 років не пропускають жодну іншу команду на вершину турнірної таблиці.